Kaukių dėvėjimas vaikams nėra saugi, nekenksminga ir veiksminga priemonė

Iš mažamečių reikalauta visą dieną dėvėti veido kaukes

A. Veryga pranešė apie kaukių dėvėjimą vaikams. Vaizdo įrašo stop kadras

COVID-19 pandemijos metu iš pradžių kaukių dėvėjimas buvo pristatytas tik suaugusiems, tačiau vėliau buvo įvestas reikalavimas, jog veido kaukes nešiotų ir mažamečiai. Kaukių dėvėjimas tapo privalomas visiems vyresniems nei šešerių metų vaikams ir jas mažamečiai privalėjo dėvėti net ir pamokų metu. Pristatant naujausią informaciją apie COVID-19 padėtį Lietuvoje ir karantino ribojimus, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė[1]

„Prievolė dėvėti apsaugines veido kaukes. Jų dėvėjimas yra privalomas visose viešose vietose asmenims, kurie vyresni negu šešerių metų amžiaus. <…> Ikimokyklinis ir pradinis ugdymas vyks įprastu būdu, laikantis visų nustatytų rekomendacijų. <…> Norėčiau akcentuoti, kad kaukės bus privalomos taip pat visiems ir ugdymo įstaigose esantiems vaikams, kurie yra vyresni negu šešerių metų.“

2020 metų lapkričio 7 dieną įsigaliojusiame sprendime dėl pradinio ugdymo organizavimo buvo rašoma[2]:

„Kad visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį), kitais Nutarime nustatytais atvejais.“

A. Veryga tikino, jog tokia tvarka yra normali, o bet koks nerimas dėl nepatogumo ar sveikatos yra nepagrįstas[3]:

„O visi tie pasakojimai, kad tai trukdys vaikui, kad tai sukels kažkokius deguonies trūkumus ir panašius dalykus yra tikrai iš piršto laužti.“

O po pirmos kaukių dėvėjimo pamokose savaitės „Delfi“ apkaltino pradinukų tėvus melo skleidimu apie galimą kaukių žalą[4]:

„Tačiau įrašo autorė ir komentatoriai piktinasi be reikalo – moksliniai faktai paneigia teiginius, kad apsauginės kaukės kenkia vaikams ar suaugusiems.“

Veido kaukių dėvėjimas daro žalą vaikams ir neturi aiškaus mokslinio pagrindo

Melas, jog kaukių dėvėjimas nedaro jokios žalos vaikams:

  • Prieš įvedant reikalavimą, jog nepilnamečiai privalo visą dieną dėvėti veido kaukes, nebuvo pateikta jokių pakankamai informatyvių ir kelių skirtingų laboratorijų atliktų mokslinių tyrimų, kurie įrodytų, jog kaukių dėvėjimas uždaroje patalpoje nepakenks mažamečiams. Be jokių mokslinių įrodymų dalis vaikų tai turėjo daryti pusę dienos, o kiti  – net ir visą dieną, nes nemažai vaikų lankė prailgintas grupes bei būrelius.
  • Reikalavimas dėvėti kaukes 6-11 metų vaikams buvo įvestas neatsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir UNICEF rekomendacijas. Pasak šių organizacijų, tik 12 ir vyresnio amžiaus vaikai geba tinkamai nešioti kaukes, jas laiku keisti, nečiupinėti veido ir panašiai[5].
  • Tos pačios veido kaukės negalima dėvėti visą dieną, taip pat negalima jos čiupinėti ar užsidėti ne pagal rekomendacijas. Nors už tinkamą kaukių dėvėjimą pamokų metu buvo atsakingi mokytojai, jie negalėjo tvirtai užtikrinti, kad mažamečiai kas kelias valandas keistųsi kaukes ar jų visiškai neliestų. O kaukės zonoje neišvengiamai būna padidinta drėgmė, o tai sukelia palankias sąlygas skatinti bakterines respiratorines ligas. Ant kaukių paviršiaus viskas kaupiasi, todėl ilgai ar netinkamai jas nešiojant padidėja tikimybė užsikrėsti įvairiais virusais tiesiog nuo kaukių[6].
  • Moksliškai įrodyta, kad ilgą laiką dėvint kaukes gali būti sutrikdomas normalus širdies ritmas[7].
  • Mokslinis tyrimas įrodė, jog kaukių dėvėjimas sportuojant gali daryti žalą žmogaus organizmui[8]: „Sportuojant su veido kaukėmis gali sumažėti deguonies kiekis ir padidėti oro sulaikymas, užkertant kelią svarbiam anglies dvideginio apsikeitimui. Dėl hiperkapniškos hipoksijos gali padidėti rūgštinė aplinka, širdies perkrova, anaerobinė medžiagų apykaita ir inkstų perkrova, o tai gali labai pabloginti nustatytų lėtinių ligų patologiją.“ O aktyvūs vaikai natūraliai daug juda, nors kaukių reikalavimas apėmė ir pertraukas.
  • Dėl oro trūkumo, tvankumo vaikams gali pasidaryti bloga arba jie gali nualpti. Tai įrodo mokslininkų išvados, jog net ir sveikiems asmenims, kurie vaikščioja su medicininėmis kaukėmis, smarkiai padidėja dusulio tikimybė[9]. Be to, mokytojams buvo papasakota kaip elgtis alpimo atveju[10]: „Kiek žinome, mokytojai išklausė rekomendacijas, kaip padėti alpstantiems vaikams.“
  • Belgijos mokslininkai perspėjo, kad ilgalaikis kaukių dėvėjimas gali daryti grėsmę vaikų vystymuisi:  „Privalomas kaukių dėvėjimas yra didžiulė grėsmė jų vystymuisi[11]. Tai užkerta kelią esminiams augančio vaiko poreikiams. Vaikų ir jaunų žmonių gerovė yra labai priklausoma nuo emocinio santykio su kitais. Reikalavimas dėvėti kaukes sukuria mokykloje bauginančią ir nesaugią aplinką, kurioje emocinis artumas tampa sunkiai pasiekiamas.“
  • Belgijos mokslininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad ilgalaikis kaukių dėvėjimas gali didinti nerimo, elgesio sutrikimų ir kitų problemų riziką: „Mes diagnozuojame nerimą ir miego problemas, elgesio sutrikimus ir užsikrėtimo baimę. Mes pastebime padažnėjusius smurto proveržius, izoliaciją ir netekimo jausmo atsiradimą. Daugeliui trūksta fizinio ir emocinio kontakto.“
  • Mokyklose vaikai ir taip susiduria su dideliais anglies dioksido kiekiais. Nacionalinės pasyvaus namo asociacija (NPNA) atliko tyrimą Vilniaus mokyklose ir išsiaiškino, jog anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose 1,6 karto viršija rekomenduojamą ribą[12]. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertė Asta Razmienė perspėja: „Net jeigu vaikas turi neblogą imunitetą, bet yra didelė mikroorganizmų koncentracija, yra didelė tikimybė, kad jų bus įkvėpta pakankamas kiekis ligai išsivystyti.“ Būdami tokiose patalpose vaikai ir taip rizikuoja dažniau sirgti kvėpavimo takų ligomis, patirti galvos skausmus, nuovargį, koncentracijos stoką ir būti irzlūs, o situacija buvo dar labiau bloginama su nuolat nešiojamomis kaukėmis.
  • Iš pradžių buvo leidžiama naudoti daugkartines medžiagines kaukes, tačiau jos dar labiau didina infekcijų riziką. Mokslininkai perspėja[13]: „<…> rezultatai įspėja nenaudoti medžiaginių kaukių. <…> Dėl drėgmės sulaikymo, pakartotinio medžiaginių kaukių naudojimo ir blogo filtravimo gali padidėti infekcijos rizika.“

Melas, jog tėvai turėjo nevaržomą laisvę rinktis, ar dėti vaikams veido kaukes:

  • Reikalavimas dėvėti veido kaukę pamokų metu galiojo visose mokymosi įstaigose. Todėl tam, kad vaikai gautų prieigą prie kokybiško kontaktinio mokymosi, jie buvo priversti dėvėti veido kaukes.
  • Mokymo įstaigoms tęsiant veiklą, nebebuvo įmanoma gauti SODROS išmokas už vaiko priežiūrą, kai šis yra sveikas. Atsisakymas dėvėti veido kaukę nebuvo traktuojamas kaip pateisinama priežastis, leidžianti gauti slaugos išmoką, todėl santaupų neturintys ar darbo prarasti nenorintys tėvai buvo priversti vesti atžalas į mokyklas su veido kaukėmis.
Šaltiniai