Patikrinta: konservatoriai meluoja, kad Vytautas Landsbergis – pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai laiko V. Landsbergį pirmuoju Lietuvos vadovu

V. Landsbergis sulaukė TS-LKD sveikinimo, kuriame yra klaidinanti detalė. Socialinio tinklo nuotrauka

Spalio 18 dieną profesoriui, politikui, muzikologui Vytautui Landsbergiui sukako 91-eri metai. Ta proga žinomą asmenį sveikino įvairūs politikai ir kiti visuomenės veikėjai. Žinoma, vienas iš Lietuvos konservatorių partijos steigėjų ir pirmasis bei iki 2003 metų jos pirmininko pareigas ėjęs V. Landsbergis taip pat sulaukė sveikinimų ir iš savo partijos narių. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) sveikino V. Landsbergį tiek gyvai, tiek ir socialinių tinklų paskyrose.

Štai oficialus TS-LKD Feisbuko puslapis dar tą pačią dieną pasidalino nuotraukomis iš tradiciniu tapusio V. Landsbergio sveikinimo prie jo namų. Čia žinomas asmuo gavo ne tik daug gėlių, žodinių sveikinimų, žiniasklaidos dėmesio bet ir išklausė „Jazz Island“ jaunimo atliekamas dainas. Dalinantis renginio akimirkomis, TS-LKD rašė[1]:

„Jau tradiciniu tapęs profesoriaus Vytauto Landsbergio sveikinimas prie jo namų su Jazz Island jaunimo dainomis, gėlėmis ir šypsenomis. Dar kartą šiltai sveikiname pirmąjį nepriklausomos Lietuvos vadovą!“

Nors iš pirmo žvilgsnio toks trumpas komentaras neatrodo klaidingas, visgi yra priešingai. Įsižiūrėjus atidžiau paaiškėja, kad TS-LKD tarytum ištrynė ilgametę Lietuvos istoriją, nes vadina V. Landsbergį pirmuoju nepriklausomos Lietuvos vadovu.

V. Landsbergis nėra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas

Nepaisant to, jog TS-LKD nariai turėtų puikiai žinoti savo partijos įkūrėjo statusą Lietuvos istorijos puslapiuose, tačiau sveikindami V. Landsbergį su gimtadieniu padarė akivaizdžią istorinę klaidą. TS-LKD Feisbuko puslapyje V. Landsbergis buvo pavadintas pirmuoju nepriklausomos Lietuvos vadovu, nors iš tiesų jis yra tik pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas.

Beje, net ir šį titulą žinomas politikas gavo ne todėl, jog buvo išrinktas Lietuvos tautos, kaip kiti atkurtos Lietuvos valstybė vadovai. Valstybės vadovu jis pripažintas dėl to, jog 2022 metais Seimas suteikė Auščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui valstybės vadovo statusą[2]:

„Įstatymu nutarta įtvirtinti, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, pagal 1990 m. kovo 11 d. patvirtintą Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą būdamas aukščiausiuoju Lietuvos Respublikos pareigūnu, nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 1992 m. lapkričio 25 d. turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus.

Jame taip pat konstatuojama, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas.“

Būtina pabrėžti, jog pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas ir pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas nėra tas pats išsireiškimas. Juk per savo istoriją Lietuva buvo nepriklausoma valstybė daugybę metų atgal. Manoma, jog Lietuvos valstybė sudarė dar XIII amžiuje. Atmetus laikotarpius, kai Lietuva buvo padalinta ar okupuota kitų valstybių, ji per savo istoriją turėjo daug vadovų dar iki 1990 metų kovo 11 dieną įvykusio paskutiniojo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Tuo tarpu V. Landsbergis figūravo kaip aukščiausias pareigas užimantis asmuo jau po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais. Kadangi Seimas 2022 metais jam suteikė valstybės vadovo statusą, jį galima vadinti atkurtos Lietuvos vadovu ir tai nebūtų klaidinantis teiginys.

Tačiau V. Landsbergis nėra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas. Kitu atveju iš Lietuvos istorijos reikėtų ištrinti daugybę žinomų vadovų, įskaitant pirmąjį Lietuvos karalių Mindaugą, Pirmąjį Lietuvos Respublikos prezidentą Antaną Smetoną ir daug kitų. Taigi, TS-LKD iš esmės klaidina visuomenę, vadindami V. Landsbergį pirmuoju nepriklausomos Lietuvos vadovu.

Šaltiniai